Jerozolima Studio

Jerozolima Studio

X

Błąd!


Już zagłosowałeś na ten komentarz!

X

Błąd!


Już zagłosowałeś na ten artkuł!

X

Błąd!


Musisz być zalogowany by wykonać tą akcję!

Zaloguj lub zarejestruj się!

7 rzeczy, które nie każdy wie o metalach

33   2   0   0

2018-09-26

Tagi: #artykuł #ciekawostki #metal #pierwiastki 

Tym razem jednak nie o długowłosych miłośnikach ciężkiej muzyki, a o mniej lub bardziej cennych pierwiastkach.

#1. Efekt oligodynamiczny

Zastanawiasz się, jakie sztućce wybrać? Srebrne. Wymieniasz klamki w domu? Weź mosiężne. Dlaczego? A dlatego, że są najbardziej higieniczne – same z siebie unicestwiają bakterie. Odpowiedzialny za to efekt oligodynamiczny odkrył Karl Wilhelm von Nägeli. Wystarczy nawet symboliczna ilość srebra, by bakterie i wirusy padały nie gorzej niż w telewizyjnych reklamach. Jak to działa? A to właśnie jest w tym wszystkim najzabawniejsze – ni cholery nie wiadomo.

#2. Mydło nierdzewne

Tu jest Polska, tu wszyscy lubią jeść czosnek i cebulę. Nie wszyscy jednak lubią nimi pachnieć. Każdy z kolei, kto kiedykolwiek kroił jedno lub drugie, wie, że pozbycie się umiarkowanie przyjemnego aromatu z rąk nie jest takie łatwe. A jednak – trzeba tylko sięgnąć po nieszablonowe środki. Zapach można usunąć… dotykając stali nierdzewnej. Do sprzedaży trafiły już nawet specjalne „mydła” – wygodnie ukształtowane stalowe kostki.

#3. Drut za miliard

W okresie wojennym Stany Zjednoczone zmagały się z niedoborami miedzi szeroko wykorzystywanej w przemyśle zbrojeniowym. Brak tego metalu postawił nawet pod znakiem zapytania powodzenie projektu Manhattan. Przewody niezbędne do wykonania separatorów izotopów zrobiono ostatecznie z… 13 tysięcy ton srebra wypożyczonego z amerykańskiego Departamentu Skarbu. Wartość zapasu wynosiła wówczas ponad miliard dolarów! Po zakończeniu działań wojennych przewody zdemontowano, a srebro wróciło do prawowitych właścicieli.

#4. Rtęć w szczepionkach

Wojny zwolenników szczepionek z tzw. antyszczepionkowcami wydają się nie mieć końca, a jedną z ich przyczyn jest obecność rtęci w niektórych preparatach. Chodzi konkretnie o bazujący na rtęci tiomersal, który oskarża się – pomimo naukowych dowodów – o wywoływania autyzmu. Co w rzeczywistości powoduje ów związek? Uniemożliwia rozwój bakterii i grzybów, które mogłyby zanieczyścić szczepionkę i uczynić ją znacznie bardziej szkodliwą.

#5. Pieniądze nie rosną na drzewach

Większości młodych i wcale nie tak małej części dorosłego społeczeństwa co jakiś czas przypominać trzeba, że pieniądze nie rosną na drzewach… chociaż by mogły! Niekoniecznie zresztą same pieniądze, co złoto. Potrzebne jest w tym celu drzewo (naprawdę!), sprzyjające miejsce oraz głęboko sięgający system korzeniowy. Cząsteczki złota wraz z wodą pobierane są przez roślinę, a następnie „oddawane” w liściach i korze.

#6. Ciężki jak iryd

Noszenie irydu nie należy do przyjemności. Częściowo dlatego, że jest on toksyczny – choć wcale nie aż tak, jak dawniej uważano. W większym stopniu jednak dlatego, że jest… ciężki jak jasna cholera. Metr sześcienny irydu waży niemal 22,5 tony, co znaczy, że kostka o krawędzi 15 cm waży tyle, ile dorosły człowiek. Większą gęstością wśród pierwiastków może teoretycznie pochwalić się już tylko osm, jednak niewielkie różnice oraz sprzeczne wyniki badań nie pozwoliły dotychczas na wskazanie jednoznacznego pierwszeństwa.

#7. Żelazna Kolumna

W Delhi znajduje się wysoka na ponad 7 metrów żelazna kolumna, którą postawiono na początku V wieku. Kolumna ta wsławiła się zaskakującą odpornością na korozję. Pomimo 1600 lat sterczy radośnie w niemal nienaruszonym stanie. Przez długi czas indyjska Żelazna Kolumna stanowiła zagadkę dla naukowców. Nikt nie potrafił wyjaśnić, dlaczego nie rdzewieje… aż w końcu, wykorzystując zdobycze technologii, ustalono, że nie rdzewieje, bo… już zardzewiała. Okazało się, że wysoka zawartość fosforu w materiale sprawiła, że kolumna pokryła się cieniutką (1/20 mm!) warstwą rdzy, która chroni obiekt przed dalszym niszczeniem.
Źródło tekstu: 1
Źródło obrazków: 1

0 0
Wszystkie komentarze

Zaloguj się lub zarejestruj aby móc komentować!

kierowcalublina | 2018-09-26, 22:30:24
Super 10/10, pozdrawia cieplutko z rodzinkÄ…
2 0
rafal101081 | 2018-09-26, 22:18:43
Wow a to ciekawe :o
1 0