Jerozolima Studio

Jerozolima Studio

X

Błąd!


Już zagłosowałeś na ten komentarz!

X

Błąd!


Już zagłosowałeś na ten artkuł!

X

Błąd!


Musisz być zalogowany by wykonać tą akcję!

Zaloguj lub zarejestruj się!

8 teorii spiskowych, w których tkwi ziarno prawdy

33   0   1   0

2018-11-13

Tagi: #artykuł #ciekawostki #ciekawe #teoria #spiskowa 

#1. Program parapsychiczny i psychodeliczny CIA

CIA to ulubiony bohater wielu twórców teorii spiskowych. Potężna organizacja wywiadowcza, gotowa do działania na całym świecie, z wielkimi zasobami i rzeszą przeszkolonych agentów – prototyp wszystkich tajemniczych „facetów w czerni”. Przypisuje im się negocjacje z kosmitami, wywoływanie wojen, zamachów i wiele innych rzeczy – pośród nich badanie parapsychologii i kontroli umysłu. Rzeczywiście, na przestrzeni lat 1953-1964 istniał projekt o zbiorczej nazwie MK-ULTRA. W jego ramach przeprowadzono około 150 eksperymentów na ludziach z użyciem narkotyków, które podawano ludziom bez uprzedzenia i ich zgody, często bez kontroli ze strony lekarzy. Celem było modyfikowanie i powiększanie zdolności bojowych żołnierzy i agentów tworzenie oraz choćby idealnie skutecznego serum prawdy. W 1973 roku ówczesny szef CIA Richard Helms zarządził zniszczenie wszystkich dokumentów dotyczących MK-ULTRA, co stanowi doskonałą pożywkę dla twórców spiskowych teorii. Pewne jest jednak, że projekt istniał i działał przeszło 11 lat.

#2. Politycy wraz z producentami wyrobów tytoniowych przez lata ukrywali szkodliwość palenia

Palenie tytoniu zwiększa ryzyko raka płuc, niepłodności, wylewu, ma wiele innych negatywnych konsekwencji. Jednak lata temu najwięksi producenci z USA nie tylko próbowali przekonać społeczeństwo, że jest inaczej – starali się nawet mu wmówić, że palenie jest zdrowe! Reklamy z lat 60-tych XX wieku i wcześniejszych dekad zachęcają do tytoniu obiecując poprawę zdrowia. Ze względu na olbrzymie przychody koncerny tytoniowe miały potężną siłe nacisku na polityków poprzez lobbystów i finansowanie kampanii wyborczych. Dopiero w latach 90-tych dowody na szkodliwość palenia były już zbyt trudne do przykrycia i trzeba było stanąć twarzą w twarz z faktami. W 2006 roku sędzia Gladys E. Kessler orzekła winę koncernów tytoniowych w sprawie zawiązania spisku, „niszczenia dokumentów, utrudniania badań i manipulowania danymi by zwiększyć i przedłużyć uzależnienia.”

#3. Podobnie było z cukrem

Tytoń to nie jedyny obszar tego typu działań. W 2016 roku na łamach JAMA Internal Medicine opublikowano tekst o „zaginionych” badaniach z lat 60tych XX wieku, które już wtedy wskazywały na zgubne skutki cukru dla organizmu człowieka. Wtedy badania te po prostu ukryto i na swoją publikację czekały 50 lat! Wielcy gracze na rynku cukrowniczym zadbawszy o to by szkodliwe dla ich wizerunku dane nie stały się publiczne jednocześnie prowadzili kampanię informacyjną obwiniającą tłuszcze o wszystkie problemy zdrowotne Amerykanów. Ciekawostka: w 2011 roku opublikowano badania, które pokazywały, że dzieci jedzące słodycze ważą mniej do tych, które ich nie jedzą. Wystarczy jednak spojrzeć na tego, kto za badania zapłacił – National Confectioner’s Association, grupa reprezentująca między innymi producentów cukierków Skittles i czekolady Hershey.

#4. USA dało schronienie i zatrudnienie naukowcom hitlerowskiej III Rzeszy

To fakt, w 1946 roku w ramach operacji Paperclip (spinacz do papieru) około 1600 naukowców z pokonanej III Rzeszy zostało przewiezionych do Stanów Zjednoczonych. Wśród nich był między innymi Wernher Von Braun, który wykorzystał swoje doświadczenie w budowie pocisków V-2 do stworzenia rakiety Jupiter-C, która wyniosła w kosmos pierwszego amerykańskiego satelitę. Na zdjęciu: Naukowcy z centrum badania napędów rakietowych w Teksasie, wśród nich Von Braun.

#5. Rząd USA naprawdę szukał UFO

W 2017 roku Pentagon oficjalnie przyznał, że zajmował się anomaliami i niezidentyfikowanymi obiektami latającymi – fenomenami najczęściej tłumaczonymi jako UFO. W okresie 2008-2011 Advanced Aerospace Threat Identification Program otrzymał około 22 milionów dolarów na swoje działanie (to niezbyt wiele, bo budżet roczny Departamentu Obrony USA to 600 miliardów dolarów). Ostatecznie Obcych nie znaleziono, UFO nie złapano – tak przekonują oficjalne komunikaty CIA.

#6. Woda potrafi mieć wpływ na orientację seksualną żab

Popularny w USA dziennikarz i prezenter o radykalnych poglądach – Alex Jones – wśród wielu głoszonych przez siebie teorii przekonuje, że chemikalia zawarte w wodzie sprawiają, że żaby stają się... homoseksualne. W 2010 roku na Uniwersytecie w Berkeley powstała praca naukowa o badaniu wpływu popularnego pestycydu – atrazyny – na żaby. Okazało się, że wywołuje on u nich silne zaburzenie gospodarki hormonalnej i de facto... przeistacza w kobiety. Na tyle skutecznie, że samce chętnie łączą się w pary z samcami i nawet składają jaja. Późniejsze badania pokazały także, że znaczny wpływ na seksualność żab ma sól używana do zabezpieczania dróg. Warto tu jednak wspomnieć, że w świecie zwierząt zmiany płci nie są niczym nowym: krewetki, błazenki, niektóre koralowce, aby – wszystkie potrafią zmieniać płeć. Nie ma dowodów na to, że ktokolwiek celowo zalewa wodę chemikaliami, które mają zrobić to samo z ludźmi, czy jak przekonuje Alex Jones, za pomocą soków w kartonikach zrobić z naszych dzieci gejów i lesbijki.

#7. Pracownicy publicznej służba zdrowia w USA patrzyli jak ciemnoskóry człowiek umiera na syfilis... dla nauki

Syfilis to paskudna choroba, która przy braku odpowiedniego leczenia (penicylina) prowadzi do ślepoty, paraliżu i śmierci. W 1932 roku opublikowano wyniki eksperymentu “Tuskegee Study of Untreated Syphilis in the Negro Male” - czyli studium nieleczonego syfilisu u ciemnoskórych przeprowadzonego w Tuskegee. Sześciuset mężczyzn z regionu Alabamy zostało włączonych do badań, 399 było już chorych. Zachęcano ich obietnicą, że dostaną leki na swoje dolegliwości, co nigdy się nie stało. Co gorsze, eksperyment trwał nawet po tym jak penicylina stała się uznaną i powszechną metodą terapii – po 1945 roku. Badanie z początku obliczone na 6 miesięcy było prowadzone przez 40 lat. Z jakiegoś powodu lekarze stwierdzili, że zamiast leczyć lepiej jest obserwować powolną i pełną cierpienia śmierć chorych. Eksperyment zakończono w 1972 roku, po tym jak opisał go The New York Times. W trakcie badań 28 mężczyzn umarło na syfilis, 100 na związane z nim inne przyczyny, a 40 zaraziło się chorobą.

#8. Rząd USA zatruwał zapasy alkoholu

Kiedy w latach 20-tych XX wieku rząd amerykański wprowadził prohibicję natychmiast rozwinął się podziemny rynek met, przemytników i bimbrowników. Chcąc zadbać o moralne i godne postępowanie obywateli rząd postanowił działać radykalnie – poprzez zatruwanie nielegalnych rozlewni. Żeby to osiągnąć rozpoczęto dodawanie do spirytusu benzenu oraz rtęci. Najbardziej niebezpieczny jednak był metanol, który dolewano do spożywczego alkoholu. Zatrucie metanolem prowadzi do ślepoty, paraliżu i śmierci. Około 10 tysięcy osób zmarło z powodu zatruć spowodowanych akcją rządu USA. W 1933 roku prohibicję zniesiono. Źródło tekstu: 1
Źródło obrazków: Wikimedia Commons, Flickr/Regan Walsh, PXhere

1 0
Wszystkie komentarze

Zaloguj się lub zarejestruj aby móc komentować!

Brak komentarzy