Jerozolima Studio

Jerozolima Studio

X

Błąd!


Już zagłosowałeś na ten komentarz!

X

Błąd!


Już zagłosowałeś na ten artkuł!

X

Błąd!


Musisz być zalogowany by wykonać tą akcję!

Zaloguj lub zarejestruj się!

Najbardziej jadowite węże na świecie

83   0   0   0

2018-08-17

Tagi: #artykuł #ciekawostki #węże 

W dzisiejszym artykule przyjrzymy się kilku jadowitym wężom, które są w czołówce jeśli chodzi o siłę/moc jadu.

#5 Wąż tygrysi


Gatunek jadowitego węża z rodziny zdradnicowatych (Elapidae). Długość jego ciała dochodzi do 1,5 m. Ma ono żółtooliwkową barwę i jest przedzielone poprzecznie brązowymi, szarymi lub prawie czarnymi pasami. Jego spód jest żółty. Pasy nie zawsze są widoczne, często występują wyraźnie u młodych osobników i zanikają w procesie starzenia. Gatunek ten spotykany jest powszechnie w południowo-zachodniej i południowo-wschodniej Australii oraz na Tasmanii i pobliskich wyspach. Występuje na terenach bagnistych, podmokłych oraz w pobliżu cieków wodnych.

Średnia dawka śmiertelna [MG/KG]: 0.118

#4. Niemrawiec prążkowany


Gatunek jadowitego węża z rodziny zdradnicowatych (Elapidae).Gatunek występuje na obszarze Półwyspu Indochińskiego, Tajwanu i południowej części Chin (w tym wyspa Hajnan). Dorosłe osobniki dorastają zazwyczaj do ok. 90 cm długości (maksymalnie 150 cm). Grzbiet koloru ciemnego z wieloma żółtawymi poprzecznymi pasami, brzuch biały. Aktywny nocą. Jad gada jest bardzo silny, zawiera α-bungarotoksyny. Ukąszenie powoduje u ludzi paraliż, a następnie niewydolność oddechową, która może prowadzić do śmierci.

Średnia dawka śmiertelna [MG/KG]: 0.108

#3. Pęz dwubarwny


Pelamis to jedyny wąż morski, który żyje daleko od lądu i jest najszerzej rozprzestrzeniony – być może nawet ze wszystkich węży, nie tylko tych morskich. Występuje w oceanach tropikalnych od Afryki wschodniej po Amerykę zachodnią, szczególnie wzdłuż wybrzeży Azji południowo-wschodniej. Nie wypływa na Atlantyk ze względu na zimny Prąd Benguelski. Jako jedyny wąż morski zamieszkuje otwarty ocean, którego nigdy nie opuszcza (gatunek pelagiczny). Czasem tworzy na powierzchni wody skupiska liczące tysiące osobników. Sam nigdy nie wychodzi na ląd a wyrzucony na niego ginie.

Średnia dawka śmiertelna [MG/KG]: 0.067

#2. Wąż morski, Dubois' seasnake


Niestety nie znalazłem żadnych dłuższych informacji na jego temat.

Średnia dawaka śmiertelna [MG/KG]: 0.044

#1. Tajpan pustynny

Nie bez powodu Australia słynie z tego, że żyją tu najbardziej jadowite odmiany różnych gatunków zwierząt. Tak jest również w przypadku węży. Najjadowitszy żyje właśnie w Australii i jest to tajpan pustynny, który swoją sławą przewyższa nawet kobrę. To zwierzę, które naprawdę może przestraszyć. Tajpan pustynny należy bezapelacyjnie do najgroźniejszych wężów żyjących na ziemi. Jest on nawet nazywany mordercą, bo spotkanie z nim może skończyć się dla człowieka śmiercią. Co ciekawe jednak, jego sława nie wynika z liczby ofiar, które ma na swoim koncie, a jedynie z siły potencjalnego zagrożenia. Faktem jest, że jad tego węża jest niszczycielski dla organizmu człowieka. Uratowane osoby po ukąszeniu przez tajpana są leczone bardzo długo, a wyleczenie ich nie jest możliwe bez szybkiego zastosowania antidotum. Hospitalizacja nie jest łatwa i może trwać całe miesiące. Dlatego też to właśnie tajpan pustynny jest uważany za najjadowitszego węża lądowego.

Średnia dawka śmiertelna [MG/KG]: 0.025 Najbardziej jadowity i w Australii? Raczej nie przypadek

Źródło tekstu: 1, 2, autorski
Źródło obrazków: 1, 2, 3, 4

0 0
Wszystkie komentarze

Zaloguj się lub zarejestruj aby móc komentować!

Brak komentarzy